čtvrtek, února 28, 2008

Když hoří počítač

Zatím jsem zažil pouze dvakrát nehodu, u které by počítač či některá jeho část hořela nebo se z ní alespoň intenzivně kouřilo. Ostatně podobné nehody nejsou zase tak obvyklé.

První případ se stal už dávno, tehdy jsme ještě na starém pentiu 1 zkoušeli s kamarádem grabovat DVD film do DivX. To, co dnes moje čtyřjádro stihne ani ne za 15 minut, trvalo tehdy více než 60 hodin. Po nějakých 50-ti hodinách práce to ovšem pevný disk vzdal a přehřát zřejmě do ruda, začal hořet krásným zeleným plamenem. Do dnes mám v živé paměti, jak jsme se na sebe oba nechápavě podívali, když to v tehdy otevřené bedně začalo praskat a plápolat :o).

Případ druhý se mi stal včera v práci. V počítači, který byl nový a v provozu cca týden a shodou okolností jsem byl zrovna v místnosti, kde k tomu došlo. Ze zdroje zmíněného PCčka se najednou začal linout hustý a nesmírně intenzivně zapáchající dým. Hodně mě překvapilo, že pánové co zrovna seděli okolo, a to prosím technologové, docela zpanikařili. Dva z nich zůstali sedět a hlasitě oznamovali, že hoří a třetí se snažil najít na zdi prodlužovák, ze kterého byl počítač napájen. Takže to zbylo na mě a než jsem doběhl těch asi deset metrů, které mě od místa dělily a vytáhl napájecí kabel ze zdroje, bylo už v okolí pěkně nahulíno. Kdo měl někdy tu čest, přičichnout si ke shořelému polovodiči, jistě mi dá za pravdu, že není o co stát.

Z původní domněnky, že to nevydržel zdroj, nakonec sešlo. Stačil jeden pohled na grafickou kartu a zuhelnatělé místo o velikosti mexického dolaru :o). A důvod proč k tomu došlo? Zřejmě špatný design karty. Ta měla pouze pasivní chladič, který se během provozu docela dost hřál. Chladič se na jedné straně dotýkal jednoho čipu, který si myslím nemusel být tímto způsobem vůbec chlazen a naopak od rozehřátého chladiče vzplanul.

Šlo o kartu GeForce 8400GS od firmy Gainward. Stejně pasivně chlazených GeForce 8400, ale od Asusu, mám ve firmě dalších pět a žádná se tak moc nehřeje. Gainwarda jsem vzal jen proto, že Asusky zrovna nebyly skladem. Příště si radši počkám nebo zvolím jiného, osvědčenějšího výrobce.Žádné komentáře: